Okiem młodego nauczyciela,  Początkujący nauczyciel

Rozpoczynasz pracę w szkole? – 7 praktycznych wskazówek dla początkującego nauczyciela

Nie ukrywam, przed rozpoczęciem pracy w szkole byłam bardzo zestresowana. Nie mogłam się jej doczekać, ale obawa przed rzuceniem na głęboką wodę spędzała mi sen z powiek. Mimo czytania wielu książek i artykułów wciąż zastanawiałam się, czy wiedza ta wystarczy, aby poradzić sobie nie tylko z nauczaniem, ale też z szybkim wdrożeniem się w rytm tętniącej życiem szkoły.

Jeżeli od września rozpoczynasz pracę jako nauczyciel, bardzo możliwe, że czujesz się podobnie. Dlatego też postanowiłam spisać kilka wskazówek i działań, które sprawdziły się w moim przypadku. Mam nadzieję, że dzięki nim Twój start również stanie się łatwiejszy.

1. Porozmawiaj z dyrektorem

Punkt, którego nie da się uniknąć. Wszak pierwsza rozmowa z dyrektorem odbywa się już podczas omówienia warunków zatrudnienia. To jednak nie wystarczy. Proponuję Ci stworzyć listę spraw (uwielbiam robić listy), które Cię interesują, są dla Ciebie niejasne lub potrzebujesz ich doprecyzowania. Nie wstydź się z niej skorzystać, to oczywiste, że chcesz przygotować się do swojej pracy jak najlepiej. Dowiedz się również, jakie oczekiwania ma wobec Ciebie dyrektor.

Dyrektorzy to najczęściej bardzo zapracowani i zajęci ludzie i nie zawsze mogą mieć dla Ciebie czas. W takim przypadku poproś o wyznaczenie terminu spotkania, w którym możesz omówić wszystkie interesujące Cię sprawy. Jeśli z jakichś przyczyn będzie to niemożliwe, postaraj się o rozmowę z wicedyrektorem lub nauczycielem z Twojej dziedziny.

2. Zapoznaj się z budynkiem szkoły

Bardzo ważny punkt, zwłaszcza w przypadku nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Podczas pierwszych wrześniowych dni zapewne będziesz oprowadzać uczniów po szkole, dlatego musisz wcześniej poznać jej układ. W tych dniach to Ty masz być wsparciem dla maluchów, które będą się czuły zagubione w wielkim budynku. Muszą czuć, że wiesz, o czym mówisz i dokąd je prowadzisz. Sprawdź, gdzie znajdować się będzie Twoja sala, gdzie są toalety, stołówka, biblioteka, gabinet pedagoga, gabinet pielęgniarki, świetlica, szatnie, boisko i plac zabaw oraz wszystkie inne ważne miejsca.

Najlepszym czasem na takie zwiedzanie będzie koniec sierpnia – czas, kiedy po przerwie wakacyjnej szkoła budzi się do życia (wcześniej możesz nie zostać wpuszczona/-y, wszak nie jesteś jeszcze pracownikiem szkoły 🙂 ). W tym czasie trwają spotkania nauczycieli i rady pedagogiczne i jest to dobry moment na poznanie planu budynku. Jeśli jest to możliwe – poproś kogoś o oprowadzenie. Przy okazji z pewnością otrzymasz wiele cennych rad.

3. Poznaj dokumentację szkolną

Podstawa naszej pracy, czyli znajomość przepisów. Dokładnie przeanalizuj aktualne rozporządzenia MEN, przypomnij sobie podstawę programową, zapoznaj się ze statutem szkoły, wewnątrzszkolnym systemem oceniania, programem profilaktyczno – wychowawczym, planem pracy szkoły, harmonogramem wydarzeń i imprez, zasadami BHP i wszystkim, co obowiązuje w Twojej placówce. Zobacz, jak wygląda dziennik i co należy w nim umieścić. Sprawdź, gdzie umieszczane są bieżące informacje dla nauczycieli.

4. Zadawaj dużo pytań

Kiedy zaczynałam pracę w szkole, byłam bardzo namolna. Chodziłam, pytałam, wyjaśniałam, znów pytałam i tak w kółko. Trochę to trwało, zanim wszystko stało się jasne, ale wyszłam z założenia, że wolę sto razy zapytać, niż raz zostać rozliczona za źle wykonaną pracę. Tobie też to polecam. Wśród nauczycieli, tak jak w każdej innej branży, znajdą się osoby, które chętnie Ci pomogą i odpowiedzą na każde pytanie, ale znajdą się też takie, które aż tak otwarte nie będą. Myślę, że bez problemu zauważysz, z którym typem masz do czynienia. Ponadto, jeśli zaczynasz staż, otrzymasz opiekuna, którego obowiązkiem jest niesienie Ci pomocy i wsparcia (pamiętaj również o napisaniu planu rozwoju zawodowego!). Korzystaj z tej pomocy, ponieważ rady starszych, doświadczonych koleżanek nieraz są nieocenione, a nie znajdziesz ich w żadnej pozycji w literaturze.

5. Poznaj rytm dnia i zwyczaje panujące w szkole

Po otrzymaniu planu lekcji uważnie się z nim zapoznaj i sprawdź, czy rozumiesz wszystkie skróty i oznaczenia przedmiotów i sal. Dowiedz się, jak wygląda sprawa obiadów, na której przerwie musisz przyprowadzić swoją klasę, sprawdź, gdzie prowadzony jest wf, jakie wydarzenia organizowane są w szkole i za co będziesz odpowiedzialna/-y.

6. Nawiązuj znajomości

Najlepiej od pierwszych dni. Z pewnością na początku będzie Ci trudno zapamiętać imiona wszystkich nowych kolegów i koleżanek, ale nie przejmuj się tym, to całkowicie normalne. Zapoznaj się też z personelem niepedagogicznym szkoły. Dzięki temu dowiesz się, kto pełni daną funkcję w szkole i do kogo się udać w poszukiwaniu zapasowego klucza od sali, czy brakującego mazaka 🙂

7. Znaj swoją wartość

To, że jesteś nowym nauczycielem – to jasne. Inni nauczyciele mają od Ciebie większe doświadczenie? Bardzo prawdopodobne. Nie oznacza to jednak, że jesteś zupełnie zielona/-y. Studia za Tobą, praktyki również, głowę masz pełną pomysłów, a i kreatywności z pewnością Ci nie brakuje. Dlatego pamiętaj, aby w toku pracy tego nie zatracić. Korzystaj z wiedzy innych, czerp z niej ile tylko możesz, bo jak mówiłam, często są to fantastyczne metody pracy, ale niech one będą jedynie Twoją bazą, na której zbudujesz coś swojego. Nie bądź odtwórcza/-y, wprowadzaj nowe możliwości. Do tej pory w szkole posługiwano się jedynie tablicą kredową, a ta multimedialna tylko się kurzy? Zmień to i pokaż swoim uczniom, jak można uczyć się inaczej. Zamiast rozpisywania nieskończonej liczby przykładów na dodawanie albo (o zgrozo!) uzupełniania okienek w ćwiczeniach, zorganizuj turniej gier matematycznych. Działaj, nie popadaj w rutynę, inspiruj się innymi, ale Ty także stań się inspiracją.

Powodzenia!

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się nim z innymi.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial