Edukacja wczesnoszkolna,  Moje autorskie gry i pomoce,  Początkujący nauczyciel

Pomysł na klasowe czasopismo

W jaki sposób można rozbudzać kreatywność uczniów? Jestem pewna, że w swojej codziennej pracy poosiadasz (i wykorzystujesz) wiele pomysłów do realizacji tego celu.

Z pewnością jednak zauważyłaś(-eś) również, że najczęściej wystarczy po prostu… im nie przeszkadzać. Dzieci mają w sobie ogromne pokłady pomysłowości, kreatywnego myślenia i chęci do działania. Zadaniem nas, dorosłych, jest pielęgnowanie w nich tej umiejętności, a nie jej hamowanie poprzez wrzucanie uczniów w sztywne ramy.

Poniżej przedstawiam Ci jeden z praktycznych przykładów

Moja obecna klasa jest niesamowicie kreatywna. Uczniowie wciąż potrafią zaskoczyć mnie swoimi nietuzinkowymi pomysłami, dlatego zaczęłam się zastanawiać, jaką kolejną edukacyjną odnogę mogłabym im zamodelować, aby mogły trochę kreatywnie „zaszaleć”.

Rzuciłam luźny pomysł o stworzeniu klasowego czasopisma – miesięcznika.

Okazało się, że był to strzał w 10. Dzieci bardzo profesjonalnie podeszły do tematu, podzieliły się redakcyjnymi funkcjami, wspaniale ze sobą WSPÓŁPRACOWAŁY i wykonały swoje zadania. 

W grudniu wszyscy uczniowie otrzymali ode mnie egzemplarz „Niesamowitych przygód 3c”, a radość z możliwości trzymania w dłoniach i przeczytania efektów własnej pracy, była niesamowita.

Obecnie pracujemy nad kolejnym – i z pewnością nie ostatnim – numerem czasopisma 🙂 

 

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial