Edukacja wczesnoszkolna,  Początkujący nauczyciel,  Wskazówki dla nauczycieli

Nauczycielskie Q&A

Rozpoczęcie pracy w zawodzie nauczyciela nie dość, że jest bardzo trudne, to dodatkowo niesie za sobą wiele wątpliwości i pytań. Pytań, na które nie zna się odpowiedzi posiadając jedynie wiedzę teoretyczną zdobytą podczas studiów.

Na moim Instagramie otrzymuję ich codziennie naprawdę sporo, dlatego postanowiłam opublikować je także tutaj, dzięki czemu być może pomogę również Tobie.

Czy mając tytuł licencjata mogę rozpocząć pracę w klasach 1-3?

Wedle obowiązujących obecnie przepisów przejściowych – tak. Jednak przepisy zmieniają się i możliwość ukończenia studiów z podziałem na studia I i II stopnia wygasa, obecnie rekrutacja przewiduje nabór jedynie na jednolite, 5-letnie studia magisterskie (nie ma już również studiów podyplomowych z edukacji wczesnoszkolnej).

Jestem studentką ostatniego roku na kierunku edukacja wczesnoszkolna i chciałabym zacząć szukać pracy w szkole, ale nie wiem, jak się za to zabrać.

Stwórz/uaktualnij CV, zawrzyj w nim najważniejsze informacje o sobie.

To także dobry czas zarówno na ukończenie ciekawego kursu/szkolenia (wiele z nich jest dostępnych także dla studentów), jak również na zdobywanie nowych umiejętności podczas praktyk. Obserwuj, czerp z doświadczeń czynnych nauczycieli, nie bój się zadawania pytań. Masz do tego pełne prawo!

Jeżeli placówka, w której odbywasz praktyki, przypadnie Ci do gustu, nie zaszkodzi porozmawiać z dyrektorem i zostawić swojego CV „na zapas”. Jeżeli nie – szukaj dalej, ale pamiętaj: nie warto czekać jedynie na oferty pojawiające się w sieci (tak na marginesie: aktualne wakaty znajdziesz na stronie internetowej kuratorium oświaty). Przejmij inicjatywę, zostawiaj swoje CV w różnych placówkach. Bardzo często oferty mogą się pojawić niespodziewanie, również w trakcie roku szkolnego i dobrze jest, kiedy w takiej sytuacji Twoje CV już czeka pod ręką dyrektora.

Czy wszystkie zadania z podręcznika lub ćwiczeń muszą zostać „przerobione”?

NIE!

Obowiązkiem i zadaniem nauczyciela jest praca w oparciu o podstawę programową (czyli obowiązkowy zestaw treści nauczania i umiejętności dla danego etapu edukacyjnego), a nie „przerabianie” wszystkich zadań proponowanych w pakietach edukacyjnych.

Nauczyciel musi wiedzieć, jaki zestaw wiedzy i umiejętności ma przekazać swoim uczniom, ale sposób, w jaki to zrobi, zależy w dużej mierze od niego. Koniecznie realizuj lekcje według własnego pomysłu. Najważniejsze to wiedzieć, jaki cel edukacyjny chce się osiągnąć. A potem trzeba działać 🙂

Czy podczas zatrudniania dyrektor zwraca uwagę na ocenę na dyplomie lub status ukończonej uczelni?

Myślę, że nawet jeżeli zerknie na taką informację, to zdecydowanie ważniejsze jest dla niego nastawienie nauczyciela, jego doświadczenie, postawa, umiejętność szybkiego reagowania podczas „sytuacji podbramkowych” (możesz dostać pytanie z tego zakresu z prośbą o podanie propozycji rozwiązania problemu).

Ile wynosi tygodniowy wymiar pracy nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej?

40h, z czego tak zwane godziny „przy tablicy” – 18h.

Czy myślałaś kiedyś o zmianie zawodu?

Myślałam i to nie raz. Nie ma co ukrywać: jest ciężko, warunki są trudne, przepisy regulujące naszą pracę – coraz bardziej demotywujące. Bywają dni, kiedy mam wrażenie, że uderzam głową w mur i kompletnie brakuje mi sił. Jednak, choć nigdy nie ukrywałam, że być może nastanie moment, że zmienię zawód, na chwilę obecną praca z dziećmi daje mi naprawdę dużo radości i satysfakcji i wciąż czuję, że to jest TO.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial