Edukacja wczesnoszkolna,  Nauczycielka z pasją poleca,  Wskazówki dla nauczycieli

5 programów edukacyjnych wartych uwagi

Ogólnopolskie programy i projekty edukacyjne cieszą się coraz większą popularnością. I dobrze! O ile są wartościowe oraz zostały merytorycznie opracowane. Dziś chcę pokazać Ci 5 programów edukacyjnych, które uważam za godne uwagi.

1. Ratujemy i Uczymy Ratować

Program edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” opracowany przez Fundację WOŚP skierowany jest do nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, a jego zadaniem jest nauka pierwszej pomocy w klasach 1-3.

Aby dołączyć do programu, nauczyciele muszą przejść specjalne szkolenie z udzielania pierwszej pomocy, które składa się z części teoretycznej i praktycznej. Jednorazowo, z danej szkoły, może wziąć udział w szkoleniu tylko dwóch nauczycieli. Przy kolejnej edycji, kolejnych dwóch etc. Jeżeli szkoła, która oddeleguje swoich nauczycieli, bierze udział w szkoleniu po raz pierwszy, otrzyma: fantomy do ćwiczeń, telefony do nauki wzywania pomocy, książki dla nauczycieli, książki dla uczniów, płyty DVD, tablice edukacyjne. Przy kolejnych szkoleniach, szkoła, która już bierze udział w projekcie, fantomów nie otrzymuje, ale pomoce dla nauczyciela i uczniów – tak.

Po szkoleniu, obowiązkiem nauczyciela jest przeprowadzenie szkoleń z pierwszej pomocy dla uczniów klas 1-3. Pod koniec każdego semestru, osoba odpowiedzialna za koordynowanie programu liczy, ilu uczniów zostało przeszkolonych, uzupełnia „Kartę przeprowadzonych zajęć” i tradycyjną pocztą wysyła ją do fundacji. Chcąc otrzymać dosyłkę materiałów dla uczniów (papierowe telefony, książeczki edukacyjne) oraz hologramy, które przykleja się na świadectwie jako dowód ukończenia szkolenia przez ucznia, nauczyciel musi wysyłać raporty regularnie.

Dodatkowo, co roku, szkoła może dołączyć ogólnopolskiego bicia rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy, który odbywa się 16 października (czyli już za chwilę!).

Biorę udział w tym programie i jestem jego koordynatorem od początku mojej pracy w szkole. Uważam, że jest to jedna w najważniejszych i najpotrzebniejszych akcji w Polsce, bo cóż może być ważniejsze od nauki, jak uratować życie drugiego człowieka? Dzieci bardzo lubią te zajęcia, zwłaszcza moment masażu serca 🙂 a także czują niesamowitą dumę, gdy im oznajmiam, że ukończyły szkolenie i wręczam książeczkę, w której na końcu można wypisać imienny dyplom, a na świadectwie znajdują błyszczący hologram.

Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące programu, znajdziesz TU.

2. Fundacja Uniwersytet Dzieci

„Fundacja Uniwersytet Dzieci”, znana do niedawna pod nazwą „Scenariusze lekcji”, stworzyła kolejny ogólnopolski program, w którym corocznie biorę udział. Jego celem jest, mówiąc w skrócie, kształtowanie wszechstronnego rozwoju uczniów w klasach 1-8.

Znajdziesz w nim wiele pomysłów na lekcje, z podziałem na grupy wiekowe oraz wybrane edukacje. Zajęcia są naprawdę ciekawie przygotowane, a do każdych z nich możesz pobrać bezpłatne materiały. Dodatkowo, co roku organizowane są projekty, do których możesz dołączyć i w ich ramach zrealizować 8 tematycznie powiązanych ze sobą scenariuszy. Do nich również otrzymasz pakiet bezpłatnych materiałów.

Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące programu, znajdziesz TU.

3. Porcja Pozytywnej Energii

Celem programu „Porcja Pozytywnej Energii” jest edukacja i kształtowanie u dzieci właściwych nawyków żywieniowych opartych na spożywaniu warzyw i owoców oraz świadoma walka z otyłością. Program skierowany jest do uczniów klas podstawowych 1-6 oraz do dzieci w wieku przedszkolnym.

W ramach programu również można liczyć na ciekawe i merytorycznie opracowane materiały dla uczniów i nauczyciela. Dodatkowo, organizowane są konkursy z nagrodami.

W tym programie również brałam udział, na razie nie ma sygnałów świadczących o nowej edycji, ale liczę na to, że taka informacja wkrótce się pojawi.

Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące programu, znajdziesz TU.

4. Akademia Bezpiecznego Puchatka

Celem ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka” jest pokazanie dzieciom, jak unikać zagrożeń podczas codziennych aktywności – na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Uczestnicy programu otrzymują bezpłatne (elektroniczne) materiały, w postaci: czterech scenariuszy lekcji w formie dokumentu lub prezentacji, pomocy dydaktycznych dla nauczyciela, podsumowania dla uczniów, kart pracy, prezentacji informacyjnej dla rodziców, filmu rysunkowego oraz gry planszowej, na którą składają się karty pracy z poszczególnych tematów. Po zakończeniu zajęć dzieci składają grę, którą mogą zabrać ze sobą do domu.

Po przeprowadzeniu zajęć, na podstawie pobranych materiałów, dzieci biorą udział w Ogólnopolskim Teście Bezpieczeństwa. Test składa się z 10 pytań, dotyczących zagadnień omawianych podczas lekcji. Wypełnienie testu przez dzieci jest możliwe zarówno w szkole podczas zajęć z nauczycielem, jak i w domu pod opieką rodziców.

Program skierowany jest do uczniów klas pierwszych i, tak, zgłosiłam do niego swoją klasę 🙂

Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące programu, znajdziesz TU

5. Kubusiowi Przyjaciele Natury

Celem programu jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie ich do ruchu już od najmłodszych lat. W ramach programu, dzieci biorą udział w zajęciach tematycznych, podczas których uczą się troszczyć o środowisko naturalne, poznają podstawowe zasady ekologii i dowiadują się, dlaczego warto jeść owoce i warzywa. Uczniowie poznają także korzyści płynące z ruchu.

Program przeznaczony był jedynie dla przedszkoli, od tego roku mogą wziąć w nim udział również klasy 1-3. Ja, mimo, że program wydaje się ciekawy, nie zdecyduję się na udział z dwóch powodów. Po pierwsze: ilość programów w których bierze udział moja klasa uważam za wystarczającą, a po drugie: nie podoba mi się to, że dzieci przedszkolne otrzymają materiały drukowane, natomiast uczniowie klas 1-3 mogą liczyć na pomoce edukacyjne jedynie w formie elektronicznej.

Jeżeli jednak Ciebie ten projekt zainteresuje (trwają właśnie zapisy),  więcej informacji na jego temat znajdziesz TU.

Być może znasz niektóre z tych projektów. Jeżeli tak, czekam na opis Twoich wrażeń dotyczących udziału w nich. A może Twoja klasa uczestniczy w innych, ciekawych i wartościowych programach? Koniecznie opowiedz mi o nich i zainspiruj mnie do nowych wyzwań! 🙂

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się nim z innymi.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial